Türkiye'de 350 bin kanser hastası var

türkiyedeki kanserli hasta sayısı - kanser hastasının son görüntüleri - turkiyede kanser hasta sayısı - turkiyede kanserli hasta sayısı - türkiyede kanser hasta sayısı - türiyede en çok kanser hastası iller - türkiyedeki kanser hasta sayısı - türkiyede kanser hastası sayısı - kanserli hasta resimleri - Türkiyede yaklaşık 350 bin kanser

 

Türkiye'de 350 bin kanserli hasta var 
 
Sağlık Bakanlığı, Kanser Savaş Dairesi Başkanı Murat Tuncer, Türkiye'de yaklaşık 350 bin kanserli hasta bulunduğunu açıkladı. 
 
 
 
Murat Tuncer yaptığı açıklamada, Türkiye'deki kanser hızının yüzbinde 143 olduğunu belirterek, Türkiye'deki kanserlerin ana nedenini sigaranın oluşturdu bildirdi.

"Komşu ülkelerde, sigaraya bağlı kanser türlerinin Türkiye'ye nazaran daha az görüldüğüne değinen Tuncer, sigara kontrolünün gerçekleşmesi durumunda, Türkiye'deki kanser vakalarının da kontrol altına alınabileceğini bildirdi.

Tuncer, kanserin yaşlı insanlarda daha sık görüldüğünü belirterek, Türkiye'deki kanser vakalarına her yıl 150 bin kanserli kişinin daha eklendiğini kaydetti.

350 bin kanserli hastanın 4'te birini, sigaraya bağlı kanser türlerine yakalanan hastaların oluşturduğunu söyleyen Tuncer, sanayi bölgelerinde ve büyük şehirlerde daha fazla sigara kullanımı olması nedeniyle, kanser vakalarına buralarda daha sık rastlandığını açıkladı. Tuncer, kanser vakalarının sık görüldüğü bazı illeri İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Kocaeli olarak sıraladı.

Tuncer, "Türkiye'de kanser kontrolü, tütün kontrolüyle bağlantılı görünüyor. Tütün kontrolü gerçekleşirse, kanserli hasta artış hızsında da ciddi bir azalma olacaktır" dedi. 

ZAMAN

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !